Czyszczenie komputera - podstawowe i trochę bardziej zaawansowane.

Zaczęty przez Method, Październik 02, 2007, 18:39:55 PM

« poprzedni - następny »

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Method

Pracując w serwisie komputerowym wielokrotnie spotykałem klientów którzy przynosili swoje komputery do tzw. modernizacji. Podkręcanie zegarów, dodawanie sprzętu, stabilizacja systemów i.. czyszczenie komputera. Właśnie ta ostatnia rzecz to tzw. zmora serwisantów :-P
Klient przynosi kompletnie zakurzony komputer, który nie dość, że sam jest zabrudzony i brudzi środowisko ;-) to także działa negatywnie na same działanie komputera.
W tym artykule omówię w miarę podstawowe i dość proste czyszczenie komputera i jego komponentów. Oczywiście obowiązują nas 2 podstawowe zasady. Po pierwsze ostrożność. Po drugie wszystko robimy przy odłączonym zasilaniu.
1. Zacznijmy od pościerania kurzy z obudowy.
Wystarczy do tego sucha szmatka, papierowy ręcznik. Możemy też wstępnie powycierać kurze z tyłu obudowy a także jej środek [podstawę, zasilacz, napędy, oraz miejsca na nie i na dyski.2. Odkurzacz to przeżytek.
Dawnymi czasy sam stosowałem "technikę odkurzacza" ;-) nastawionego na minimalną moc. Ale to już przeżytek. Obecnie producenci środków do czyszczenia sprzętu, oferują nam różne specyfiki. Zacznijmy od stężonego powietrza.
Osobiście proponuję używać produktów 2 [sprawdzonych przeze mnie] firm, ActiveJet i AG Chemia.
-------------------------------------------
ActiveJet - Sprężone powietrze

opis:
Niepalny sprężony gaz wydmuchiwany przez rurkę z dużą prędkością usuwa kurz oraz inne zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc. Produkt ma duże zastosowanie przy czyszczeniu kamer, komputerów, klawiatur..

------------------------------------

AG Chemia - Sprężone powietrze

opis:
Znakomicie usuwa kurz z różnych elementów, nawet z najbardziej niedostępnych miejsc, szczególnie tam, gdzie nie można zastosować czyszczenia na mokro lub rozpuszczalnikami i wymagane jest całkowite odpylenie. Nie wchodzi w reakcje z innymi materiałami. Absolutnie czysty, nie pozostawia żadnych śladów.

-------------------------------------------
Oba preparaty występują w mniejszych i większych wersjach [ilość mililitrów i oczywiście różnica cen]
Przed rozpoczęciem pracy proponuję przeczytać instrukcje które znajdują się na opakowaniu.

+Samo czyszczenie obudowy powinno się odbywać na powietrzu [z uwagi na kurz]. Podstawowe czyszczenie obejmuje "wydmuchanie" kurzu z obudowy, bez rozbierania jej na części. Radzę rozpylać z odległości mniej więcej 20-30 cm. Należy w miarę dokładnie wydmuchać jak największą ilość kurzu. Po wszystkim kurz który został w środku, powinniśmy zebrać szmatką [ręcznikiem].

+Bardziej zaawansowane czyszczenie polega na rozkręceniu części komputera [płyta główna, dyski, napędy kable, rozdzielenie coolera] i oddzielne czyszczenie każdej części. Po zdjęciu coolera, możemy także pokusić się o wymianę pasty pod procesorem [oczywiście nie muszę wspominać, że trzeba najpierw kupić nową :-P]. W takim przypadku przed nałożeniem nowej, musimy najpierw zetrzeć starą.3. Monitor

Początek to oczywiście zebranie kurzu. Tak! szmatka/papierowy ręcznik once again!

CRT

Do czyszczenia monitorów CRT wystarczy kawałek zwilżonej i suchej szmatki. Najpierw przecieramy zwilżoną szmatką ekran i zmywamy z niego zabrudzenia, odciski palców [żeby nas nie zidentyfikowali ;-]. Następnie ekran wycieramy do sucha i lekko polerujemy na błysk ;-)

Powyższy sposób to mój sposób, ale jeśli chcesz możesz też skożystać z komercyjnych rozwiązań:


LCD

Do czyszczenia monitorów LCD, nie wystarczy już zwykła szmatka. Ponownie musimy sięgnąć po specjalne preparaty. Możemy zastosować tu 2 możliwości. Pierwsza to nawilżone specjalnym preparatem chusteczki


lub samą piankę do ekranów LCD, TFT.
4. RAM

Czyszczenie pamięci RAM zaczniemy oczywiście od wyjęcia ich ze slotów. Same sloty możemy przeczyścić sprężonym powietrzem. Co do kości pamięci, proponuję użyć prymitywnej kartki papieru. Należy po prostu przetrzeć kości o kartkę papieru i to powinno wystarczyć.5. Klawiatura i mysz

Do czyszczenia klawiatury i myszy możemy również użyć sprężonego powietrza. Czyszcząc klawiaturę powinniśmy przewrócić ją do pozycji pionowej. Dla myszki mogą być przydatne wykałaczki [takie cienkie do zębów :P lub coś ostrego]. Nimi wygrzebiemy zabrudzenia ze wszystkich szczelin w myszce [ale nie w okolicy lasera!].

Możemy też spróbować rozebrać i jedno i drugie. Pamiętamy jednak o szczególnej ostrożności [inaczej będziecie musieli np. zbierać z podłogi klawisze :-P]Na zakończenie:

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą ci podnieść żywotność twojego komputera, i oszczędzić mozolnej pracy serwisantom ;-)
Dodam zdjęcia z mojego własnego czyszczenia, jak tylko dorwę się do cyfrówki.
Na sam koniec napiszę, że nie biorę odpowiedzialności za jakiekolwiek uszkodzenie komputera [a jakże xD]. Wszystko robisz na własną odpowiedzialność.


.jest nas wielu, jesteśmy inni, a jednak jesteśmy jedną, tą samą osobą

Enrikie

Cytat: Method w Październik 02, 2007, 18:39:55 PM
Klient przynosi kompletnie zakurzony komputer, który nie dość, że sam jest zabrudzony i brudzi środowisko ;-)

A ja z doświadczenia wiem, że jak pracujesz w serwisie, ale takim większym :D To pełno jest karaluchów i innych insektów :)
Zgadnij skąd ;)

Nolt

Dość istotną rzeczą jest oczywiście sam procesor, wiatrak oraz radiator który go chłodzi. Na nim także zbiera się dużo kurzu, który po dłuższym czasie zmienia się w tłuszcz+kurz takie nie wiadomo co :P krócej syf jak ich mało :). Pamiętajmy więc że musimy być bardzo ostrożni przy zdejmowaniu i nakładaniu radiatora na procesor gdyż płytka procesora jest wytrzymała, ale oczywiście nie, niezniszczalna i może się skruszyć, a wtedy będzie problem.
Do czyszczenia wiatraka i radiatora posłużą nam zwykłe patyczki higieniczne + woda. Powtarzam jeszcze raz, bądźmy bardzo ostrożni przy tym zabiegu. Oczywiście kolejną rzeczą jest sprawdzenie czy na spodzie radiatora jest pasta termoprzewodząca. Gdy jest jej mało, bądź nie ma jej w ogóle musimy zaopatrzyć się w takową. Zakładając że na radiatorze procesora jest reszta pasty , czyścimy spód radiatora szmatką nawilżoną delikatnie alkoholem. Podobnie robimy z procesorem aby obie powierzchnie były czyste. Nakładamy odrobinę pasty na środkową część procesora (nie za dużo) i dociskamy procesor radiatorem, a następnie dopinamy wiatrak. UWAGA: nie poprawną rzeczą jest np ruszanie radiatorem w celu rozprowadzenia pasty, to jest wielki błąd. Siła docisku radiatora jest wystarczająca by pasta w optymalny sposób rozprowadziła sie po płytce. To by było tyle jeśli chodzi o procesor :)
PMIĘTAJ O KORZYSTANIU Z OPCJI SZUKAJ
nie udzielam pomocy poza forum i na PW