utf8 a iso

Zaczęty przez woti, Listopad 29, 2007, 10:12:19 AM

« poprzedni - następny »

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

woti

Jakoby TP można zainstalować dla naszego pięknego języka w obu wersjach, ale kiedy "kazałem" próbnie przekonwertować z iso-latin-2 na utf-8, to zamiast porządnych polskich liter pokazały się "wariactwa". Gdzie popełniam błąd?

ramelof

Zaczynamy od tego jaką masz wersje smf utf czy iso. Musisz potem dobrać taką samą wersję tp utf albo iso. Nie musisz nic konwertować bo nolt uszykował i utf i iso. Wszystko zależy od smf a raczej od jego plików językowych.

Nolt

#2
O różnicy między UTF-8 a ISO-8859-2 możesz poczytać na:
http://pl.wikipedia.org/wiki/ISO_8859-2
i
http://pl.wikipedia.org/wiki/UTF-8
Dodam także od siebie że jeżeli twoje forum będą przeglądały osoby z poza Europy środkowej, nie będą wyświetlane polskie znaki tylko znaki np ? itp. Jeśli użyjesz kodowania UTF-8 większa część użytkowników zobaczy pełny polski język wraz ze znakami. Teraz pada pytanie czy aby warto konwertować bazę do UTF-8 (z reguły systemy operacyjne linux mają takie standardowe kodowanie a raczej UTF) gdyż większa część modyfikacji oraz styli jest napisanych pod kodowanie ISO. Można dostrzec w kodowaniach wady i zalety, wszystko zależy od użytkownika forum.
PMIĘTAJ O KORZYSTANIU Z OPCJI SZUKAJ
nie udzielam pomocy poza forum i na PW

woti

Z powyższego rozumiem, że "nie ma nic darmo". Przejście na utf8 próbowałem nie na POR, ale na próbnym, którego już nie mam, i tam te krzaki mi wychodziły. Najgorsze jest to, że nie umiałem cofnąć operacji.
Z drugiej strony widzę, że dużo nowszych uzupełnień /moduły itp./ robionych jest w utf8 i być może dlatego niektóre nie chcą się implementować (np. moduł linkowni/. A może są inne powody?

Nolt

Raczej samo kodowanie nie powinno mieć wpływu na działanie modyfikacji, problemem będzie jedynie błędnie wyświetlana czcionka lub jej brak. Pamiętaj, że niektóre modyfikacje które są spolszczone i posiadają kodowanie UTF-8 czasami wymagaja dopisanego skrótu do nazwy pliku (np. admin.polish.php dla ISO i admin.polish-utf.php dla  UTF-8) tak było np w kodowaniu UTF-8 w TinyPortal.
PMIĘTAJ O KORZYSTANIU Z OPCJI SZUKAJ
nie udzielam pomocy poza forum i na PW