Ubuntu 17.10 (Artful Aardvark) wydane!

Zaczęty przez Nolt, Październik 19, 2017, 22:11:50 PM

« poprzedni - następny »

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Nolt

W dniu dzisiejszym ma miejsce premiera nowej wersji Ubuntu oznaczona numerem 17.10 (nazwa kodowa Artful Aardvark). Nowe Ubuntu 17.10 jest rewolucyjne pod względem ilości zmian wprowadzonych w porównaniu do poprzednich wersji. Zmian jest na tyle dużo, że nie sposób o nich nie napisać, a oto te najważniejsze.

1. GDM jako domyślny menedżer wyświetlania
Tuż po zainstalowaniu naszym oczom ukaże się całkowicie inny menedżer wyświetlania, w nowej wersji Ubuntu zamiast LightDM został użyty GDM.

2. Tapeta z maskotką
Nie sposób pominąć domyślnej tapety w Ubuntu 17.10, na której umieszczono maskotkę. Ostatnią z wersji posiadającą maskotkę na tapecie było wydane w 2008 roku Ubuntu 8.10.

3. GNOME Shell zamiast Unity
Jedną z najważniejszych zmian i najszerzej komentowanych to zmiana domyślnej powłoki. W 17.10 jest to GNOME Shell, także jeżeli jesteście zagorzałymi sympatykami powłoki Unity możecie się trochę czuć nieswojo. Programiści Ubuntu jednak zadbali abyśmy się czuli jak w domu korzystając z nowej powłoki i oddali w nasze ręce prosty, ale bardzo funkcjonalny dock o nazwie "Ubuntu dock" wyglądem zbliżony do tego z Unity. Posiada on kilka opcji personalizacji jak np zmiana położenia, autoukrywanie, zmiana rozmiaru ikon.
Jeżeli jednak macie problem z przestawieniem się na nową powłokę i chcielibyście zainstalować z powrotem Unity to oczywiście macie taką możliwość, gdyż jest ona dostępna w repozytoriach Ubuntu tak więc nic straconego.
Zmian wizualnych jest oczywiście dużo więcej i nie starczyłoby czasu aby opisać je wszystkie.

4. Wayland zamiast Xorg
Kolejną bardzo istotną zmianą jest serwer wyświetlania, Ubuntu 17.10 od teraz korzystać będzie domyślnie z serwera wyświetlania o nazwie Wayland zamiast starego i wysłużonego X.Org, który zostaje do wyboru jako opcja. W niedalekiej przyszłości X.Org zniknie całkowicie z opcji wyboru.

5. Porzucenie obrazów 32-bitowych
Ubuntu 17.10 będzie pierwszą wersją, która nie będzie oferowała obrazów 32-bitowych. Powodem zmiany była opinia, iż nikt obecnie już nie instaluje wersji 32-bitowych. Niemniej jednak jeżeli macie stary komputer, który nie obsługuje wersji 64-bitowej możemy zainstalować na nim Ubuntu 16.04 LTS 32-bit, które jest wspierane do roku 2021.

Jak zawsze nowa wersja wprowadza zaktualizowane oprogramowanie do najnowszych wersji oraz nowy kernel w wersji 4.13.

Download:
Ubuntu 17.10 (Artful Aardvark) możecie pobrać z oficjalnej strony:
https://www.ubuntu.com/download/desktop
lub
http://releases.ubuntu.com/17.10/

Niżej zamieszczam krótkie filmy ukazujące zmiany w Ubuntu 17.10.
https://youtu.be/_DxbT8411a8
https://vimeo.com/236987486
PMIĘTAJ O KORZYSTANIU Z OPCJI SZUKAJ
nie udzielam pomocy poza forum i na PW