Ubuntu 17.10 (Artful Aardvark) wydane!

      Brak komentarzy do Ubuntu 17.10 (Artful Aardvark) wydane!

9W dniu dzisiejszym ma miejsce premiera nowej wersji Ubuntu oznaczona numerem 17.10 (nazwa kodowa Artful Aardvark). Nowe Ubuntu 17.10 jest rewolucyjne pod względem ilości zmian wprowadzonych w porównaniu do poprzednich wersji. Zmian jest na tyle dużo, że nie sposób o nich nie napisać, a oto te najważniejsze.

1. GDM jako domyślny menedżer wyświetlania
Tuż po zainstalowaniu naszym oczom ukaże się całkowicie inny menedżer wyświetlania, w nowej wersji Ubuntu zamiast LightDM został użyty GDM.

2. Tapeta z maskotką
Nie sposób pominąć domyślnej tapety w Ubuntu 17.10, na której umieszczono maskotkę. Ostatnią z wersji posiadającą maskotkę na tapecie było wydane w 2008 roku Ubuntu 8.10.

3. GNOME Shell zamiast Unity
Jedną z najważniejszych zmian i najszerzej komentowanych to zmiana domyślnej powłoki. W 17.10 jest to GNOME Shell, także jeżeli jesteście zagorzałymi sympatykami powłoki Unity możecie się trochę czuć nieswojo. Programiści Ubuntu jednak zadbali abyśmy się czuli jak w domu korzystając z nowej powłoki i oddali w nasze ręce prosty, ale bardzo funkcjonalny dock o nazwie „Ubuntu dock” wyglądem zbliżony do tego z Unity. Posiada on kilka opcji personalizacji jak np zmiana położenia, autoukrywanie, zmiana rozmiaru ikon.
Jeżeli jednak macie problem z przestawieniem się na nową powłokę i chcielibyście zainstalować z powrotem Unity to oczywiście macie taką możliwość, gdyż jest ona dostępna w repozytoriach Ubuntu tak więc nic straconego.
Zmian wizualnych jest oczywiście dużo więcej i nie starczyłoby czasu aby opisać je wszystkie.

4. Wayland zamiast Xorg
Kolejną bardzo istotną zmianą jest serwer wyświetlania, Ubuntu 17.10 od teraz korzystać będzie domyślnie z serwera wyświetlania o nazwie Wayland zamiast starego i wysłużonego X.Org, który zostaje do wyboru jako opcja. W niedalekiej przyszłości X.Org zniknie całkowicie z opcji wyboru.

5. Porzucenie obrazów 32-bitowych
Ubuntu 17.10 będzie pierwszą wersją, która nie będzie oferowała obrazów 32-bitowych. Powodem zmiany była opinia, iż nikt obecnie już nie instaluje wersji 32-bitowych. Niemniej jednak jeżeli macie stary komputer, który nie obsługuje wersji 64-bitowej możemy zainstalować na nim Ubuntu 16.04 LTS 32-bit, które jest wspierane do roku 2021.

Jak zawsze nowa wersja wprowadza zaktualizowane oprogramowanie do najnowszych wersji oraz nowy kernel w wersji 4.13.

Download:
Ubuntu 17.10 (Artful Aardvark) możecie pobrać z oficjalnej strony:
https://www.ubuntu.com/download/desktop
lub
http://releases.ubuntu.com/17.10/

Niżej zamieszczam krótkie filmy ukazujące zmiany w Ubuntu 17.10.